Afera Pauliny Tyszewskiej

print this page

Paulina Tyszewska była kochanką Reinholda Kohtza - zastępcy kierownika niemieckiego wywiadu w WMG, a z tego romansu urodziło sie ich wspólne dziecko. Została zwerbowana do polskiego wywiadu przez mjr. Jana Henryka Żychonia, z którym wcześniej podjeła współpracę siostra Pauliny - Franciszka Brucka z mężem Brunonem.  

Paulina Tyszewska prowadziła sklep przy Hitlerstrasse i w zwiąku z tym popadła w długi. Nie chąc aby te problemy wyszły na jaw i skompromitowały ją i jej partnera przyjeła pożyczkę od mjr. Żychonia. Ten szantaż polskiego oficera przyczynił się do podjęcia przez nią współpracy z polskim wywiadem. W ten sposób Żychoń osaczył kierownictwo niemieckiego wywiadu w Gdańsku.

Reinhold Kohtz nie podejrzewając niczego żalił się z swoich problemów Paulinie Tyszweskiej a ona przekazywała to mjr. Żychoniowi. Po za tym mial problemy w pracy z powodu "nieczystości rasowej" i często obowiązki służbowe realizował w domu. Zozstawiał na biurku służbowe teczki to który nie skrębowany wgląd miała tyszewska jak i Bruccy. Wten sposób bogaty materiał wywiadowczy trawiał do mjr. Żychonia.

Warto dodać że pod dzisiejszym Gdańskim adresem przy ulicy Grundwaldzkiej 47 mieścił sie przed wojna sklep Pauliny Tyszewskiej. Obecnie znajduje się tam ...

Źródła: L, Gondek, Wywiad Polski w Trzeciej Rzeszy 1933-1939, Warszawa