Palace - ul. Mickiewicza 99 (od 1932 r. nr 77)
print this pageChoć kinoteatr Palace działał w Toruniu bardzo krótko, to przez niecałe 10 lat swojego istnienia zdążył całkowicie zmienić sposób patrzenia torunian na kinematografię. Była to najbardziej innowacyjna placówka tego typu na całym Pomorzu. Dziś nikogo nie dziwią organizowane promocje, kupony zniżkowe czy wszechobecne reklamy. Jednak w latach 20. ubiegłego stulecia takie akcje były ze strony zarządu kina aktem ogromnej odwagi i kreatywności.
Początki kina Palace
Kamienica przy ulicy Mickiewicza 99 (numer 77 od 1932 roku, po zmianie numeracji) już od czasów zaborów była znanym kulturalnym punktem miasta – mieściły się tu restauracje niemieckie i polskie. Otwarte 29 sierpnia 1926 roku Palace było kontynuacją kinoteatru o tej samej nazwie z ulicy Mickiewicza 106. Już trzy lata po pierwszym wyświetlonym filmie „Złodzieje z Paryża”, ogłoszono zjednoczenie Palace z innym znanym toruńskim kinem Światowid. Od tego czasu obie instytucje reklamowały się jako największe teatry świetlne Torunia.
Comments
Diacham
Sukces dzięki odwadze i pomysłowości
I tak rzeczywiście było. Widownia Palace była największa w mieście (liczyła niecałe 500 miejsc). Nowoczesna aparatura, pomysłowe promocje (np. w pewnych okresach kupując jeden bilet, można było obejrzeć dwa filmy), włączanie publiczności w życie kina przez ankiety na temat chętnie oglądanych filmów, czy zapraszanie do teatru warszawskich gwiazd estrady... to tylko niektóre akcje organizowane przez zarząd kina. Palace było zdecydowanie najbardziej aktywnym i pomysłowym pod względem reklamy kinoteatrem w Toruniu. Organizowano tam również inne imprezy, niekoniecznie związane z filmem jak na przykład międzynarodowy turniej walk zapaśniczych. W 1926 roku dyrekcja włączyła się do europejskich eliminacji konkursu na gwiazdę filmową. Torunianki przybywały do kinoteatru licznie, mając nadzieję, że pójdą w ślady Poli Negri i zostaną gwiazdami srebrnego ekranu...Warto tu również wspomnieć, że to właśnie w Palace odbył się 12 września 1930 roku pierwszy w Toruniu seans filmu dźwiękowego „Śpiewający błazen”.
Koniec największego kinoteatru w Toruniu
U szczytu swojej popularności pod koniec roku 1934 dokonano zmiany zarządu kina. Palace przestało istnieć, a na jego miejscu utworzono działający aż do wybuchu wojny kinoteatr Arja. W PRL-u działalność tę kontynuowało kino Bałtyk aż do przejęcia w połowie lat 90. przez dyskont „Biedronka”. Podobny los spotkał kino Wolność z ulicy Prostej.