Jaka była moda XX lecia międzywojennego?
print this pageW Polsce jedynie najbogatsi ludzie mogli pozwolić sobie na szykowne stroje i bogate materiały. W Europie znany był tzn “Polski styl”, z którego szydzono w epoce międzywojennej. Mimo ubóstwa każdy starał się dbać o zachowanie stylu.
Ówczesne kobiety i mężczyźni przestrzegali w życiu wskazówek. Jasne było jak mają się ubierać do pracy, co założyć na bal, do teatru czy na pogrzeb. "Elegancka pani nie wychodziła z domu bez kapelusza, rękawiczek i torebki, a pończochy nosiła nawet w największy upał; nigdy nie zakładała przed południem wydekoltowanej sukni, a na balu pojawiała się w latach trzydziestych tylko w długiej kreacji.
Dżentelmen publicznie nie pokazywał się bez nakrycia głowy i rękawiczek, nosił zawsze koszulę z krawatem, a na zdjęcie marynarki mógł sobie pozwolić tylko w ściśle rodzinnym gronie. Nawet skromne i nie zawsze zgodne z ostatnim krzykiem mody ubiory i ich dodatki odznaczały się nienaganną czystością i świeżością.
Na oficjalne uroczystości, bale, premiery operowe i teatralne eleganccy panowie wkładali czarny frak, frakową kamizelkę i koszulę ze sztywnym gorsem, wiązali muszkę i nakładali czarne lakierki, a na ich głowach pojawiał się cylinder. Na dancingu lub mniej oficjalnym przyjęciu mężczyźni nosili smokingi lub po prostu ciemne garnitury.
Najpopularniejszym męskim nakryciem głowy był filcowy kapelusz o różnym kształcie główki i ronda, rzadziej melonik. Niezbędne uzupełnienie ubioru stanowiły skórzane rękawiczki.
Moda lat trzydziestych podkreślała w sylwetce, ubiorach i dodatkach naturalne walory kobiecości. Stroje były zróżnicowane w zależności od przeznaczenia, ale wszystkie odznaczały się dopasowaniem do figury, podkreśleniem linii ramion, talii i bioder oraz wydłużeniem: w ubiorach codziennych często do połowy łydek, w wieczorowych aż do ziemi.
Stroje nabrały kobiecej linii i ozdób różnego rodzaju faktur. Pojawiły się przeźroczystości i koronki, które najlepiej świadczą o wyemancypowaniu kobiecego stylu. Materiały stawały się coraz bardziej miękkie. W wykończeniu ubrań po raz pierwszy pojawiło się futro. Modnym kolorem był pudrowy róż.