Jak maszyna szyła bez prądu?
print this pageW tym artykule porównam maszyny do szycia z okresu międzywojennego z tymi z czasów dzisiejszych. Głównym pytaniem jest działanie maszyn bez prądu. Kluczowym mechanizmem jest pedał napędzany siłą ludzkich mięśni. Pedał rozpędzał pasek na pokrętle, dzięki któremu kręcił się mechanizm w środku maszyny i dzięki czemu igłą poruszała się w górę i dół. Bębenek w nowej maszynie jest bardziej skomplikowany i ułożony względem osi inaczej niż ten w starej.
Kolejną charakterystyczną cechą dla obu rodzajów maszyn jest możliwość zmiany kierunku szycia. Jedyna różnica polega na umiejscowieniu wajchy/przycisku do zmiany tego.
Największą zmianą w maszynie z lat dzisiejszych jest możliwość wyboru rodzaju szwu. W maszynie sprzed 100 lat jest tylko jeden podstawowy szew do wyboru, a w nowej jest ich ponad 10. W obu maszynach istnieje możliwość zmienienia gęstości szwu.
Najbardziej wyróżniającą się cechą w starej maszynie jest dołączony do niej stół, bez którego nie mogłaby ona funkcjonować, ponieważ do niego dołączony jest pedał napędzający maszynę. W nowej maszynie jest niepotrzebny taki element, dlatego iż napędza ją pedał. Który jest podłączony przewodem.