Wprowadzenie
print this pageLoże masońskie w latach 20 i 30 XIX wieku w Gdańsku
W Gdańsku, między XVIII wiekiem a XX wiekiem było 12 lóż z czego 6 dużych, podstawowych, a reszta wyloniła się z nadmiaru członków w niektórych z nich. Jednakże w 1933 roku władze Wolnego Miasta Gdańska zakazały działalności wolnomularskiej co zmusiło loże do oficjalnych zamknięć. Niewiadomo co się działo nieoficjalnie i niestety, jest szansa, że nie dwiemy się tego już nigdy. Wiadomo natomiast, że pomimo szykan prawnych i ciężkich czasów jakie nastały, do dziś w Gdańsku pozostała jedna loża- Eugenia pod Ukoronowanym Lwem, której spis wszystkich członków z różnych okresów udało nam się znaleźć w muzeum WMG.
To, co widać powyżej to tylko pierwsza część kilkudzieisęciostronnicowej broszury, której fragment mogą państwo zobaczyć w galerii zdjęć. W owej galerii również znajdują się zdjęcia bądź rysunki budynków, w których nigdyś znajdowały się loże.
Obecnie, jak już mówiłem, w Gdańsku funkcjonuje jedna loża licząca około 27 członków. Niestety nie udało nam się dostać do Pana Bogdana Foty, który jest ponoć Wielkim Mistrzem Gdańskiej loży. Na dodatek nie ma już potomków po poprzedniej generacji masonów, ani zbyt wielu osób obeznanych z tematem.
Masoni pozostają więc w ukryciu. Mamy tu doczynienia z fenomenem- organizacją tak tajną, jak jawną.