"Siuchniński & Stobiecki"
print this pageW 1902 r. to znacząca data dla bydgoskiego, polskiego handlu. W tym bowiem roku Mieczysław Siuchniński i Roman Stobiecki założyli polskie przedsiębiorstwo handlowe „Siuchniński & Stobiecki”. „Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie wszystkie trudności na jakie narażony był kupiec polski, który miał czelność założyć w niemieckiej Bydgoszczy przedsiębiorstwo pod Polską firmą” – tak pisano w „Gazecie Bydgoskiej” w 1927 r. z okazji 25 – lecia pracy M.Siuchnińskiego i R.Stobieckiego. Od tej pory byli nie tylko wspólnikami ale także rodziną gdyż w tym samym roku M. Siuchniński ożenił się z Marią Stobiecką – siostrą Romana Stobieckiego. Ich działalność rozpoczęła się od prowadzenia małego sklepu z bławatami przy Nowym Rynku. Przedsiębiorstwo wbrew panującej trudnej sytuacji polskich kupców dobrze się rozwijało i już w kolejnym roku 1903 Panowie otworzyli kolejny sklep, tym razem z odzieżą damską w atrakcyjniejszym miejscu miasta, w dzierżawionych pomieszczeniach przy Placu Frydrychowskim 3. W 1907 r. w sąsiedniej kamienicy wydzierżawili kolejne pomieszczenie i otworzyli specjalny skład z garderobą. Po 9 latach działalności przedsiębiorstwa postanowili jako pierwsi Polacy nabyć barokową kamienicę w której do tej pory wynajmowali lokal i prowadzili sklep. Plac Frydrychowski był pod względem handlowym najbardziej prestiżowym miejscem Bydgoszczy, kamienice należały wyłącznie do zamożnych Niemców i Żydów. Ponieważ ich interes rozwijał się doskonale wyburzyli kamienicę i na jej miejscu wybudowali nowoczesny budynek zaprojektowany przez Otto Mullera w duchu secesji berlińskiej. Kamienica liczyła trzy piętra oraz użytkowe poddasze w mansardowym dachu. W elewacji umieszczono bogato dekorowany wykusz a na dachu wieżyczkę. Parter i pierwsze piętro były przeznaczone na dom towarowy, natomiast piętro trzecie i czwarte na mieszkania dla rodzin właścicieli. Był to wtedy jeden z najpiękniejszych budynków w Bydgoszczy i stanowił ozdobę Placu Frydrychowskiego, co niezmiennie trwa do tej pory. Należy zaznaczyć, że prace budowlane przy tym okazałym gmachu trwały zaledwie kilkanaście miesięcy.
W 1912 r. Mieczysław Siuchniński i Roman Stobiecki otworzyli, trzeci co do wielkości Dom Towarowy w Bydgoszczy pod nazwą „Siuchniński & Stobiecki”. Był to pierwszy tego typu sklep w mieście z obsługą w języku polskim. Należy zaznaczyć, że w tym czasie Bydgoszcz nadal znajdowała się pod zaborem pruskim, a w mieście handel należał przede wszystkim do Niemców i Żydów. „Nie przeszkodziły rozwojowi firmy nawet zakazy prezydenta regencji bydgoskiej, ogłoszone w prasie bydgoskiej a zabraniające kupowania czegokolwiek u Polaków” – komentuje działalność kupców 1.03. 1927r. „Gazeta Bydgoska”.
Dom handlowy „Siuchniński & Stobiecki” był nowoczesnym przedsiębiorstwem. Jego właściciele wychodzili naprzeciw oczekiwaniom przede wszystkim polskich klientów. Kierowali do bydgoszczan szeroką gamę asortymentu: konfekcję damską i męską, materiały bławatne, artykuły pasmanteryjne, dywany i firany. Ich pierwsze hasło reklamowe „Swój po swoje do swego” świadczy o pomysłowości a także odwadze młodych kupców. Prowadzili szeroko zakrojoną działalność marketnigową dając ogłoszenia reklamowe z gazetach, wydawnictwach, drukując ulotki reklamowe, oferując klientom firmowe torby czy wieszaki.
Roman Stobiecki i Mieczysław Siuchniński w biurze domu handlowego.
Z tego zdjęcia zachował się zegar, zdjęcie kamienicy w której znajdował się sklep oraz kalendarz – zobacz tutaj.
Pracownicy Domu Towarowego "Siuchniński & Stobiecki" wraz z pracownikami w wejściu do sklepu przy Starym Rynku 3.