Wstęp
print this pageWystawa do obejrzenia której zapraszamy, jest owocem prac badawczych młodzieży z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Powstała w ramach projektu współfinansowanego przez MEN "Poprzez przeszłość w przyszłość", którego tematem były nieznane aspekty życia miasta na przestrzeni XX wieku i ich wpływ na współczesny jego charakter. Uczniowie z Elektronika wraz z opiekunami postanowili zbadać historię najokazalszej kamienicy stojącej w sercu miasta przy Starym Rynku 20 i poznać dzieje jej budowniczych. Inspiracją był stary wieszak z nazwą firmy handlowej znaleziony w szafie dziadków jednej z opiekunek projektu. Nikt jednak nie spodziewał się, że ten niewielki przedmiot codziennego użytku może kryć w sobie tyle tajemnic i być początkiem fascynującej podróży historycznej.
Wszyscy zdawali sobie sprawę, że do pozyskania informacji i materiałów archiwalnych nie wystarczy użycie popularnej wyszukiwarki internetowej. Zaplanowano poszukiwanie w trakcie których badacze dotarli do wnuczki jednego z ówczesnych właścicieli kamienicy i współwłaściciela firmy handlowej Siuchniński&Stobiecki. Dzięki uprzejmości rodziny pana Siuchnińskiego uzyskano dostęp do niezbadanej dotąd i oryginalnej kolekcji pamiątek, które przechowywane pieczołowicie w zakamarkach strychów i piwnic kamienicy przetrwały do dnia dzisiejszego. Nieocenione były także wspomnienia pani Anny i jej męża, które zostały uwiecznione w 5 częściach filmu dokumentalnego. W trakcie specjalistycznych warsztatów uczniowie nauczyli się przeszukiwać archiwa elektroniczne, odwiedzili muzeum, pytali przechodniów na Starym Rynku i poznali systemy CMS MOVIO oraz WORPRESS pozwalające na utworzenie wirtualnych wystaw. W ramach projektu badano także tło historyczne ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju handlu w Bydgoszczy od początków XX wieku, aż do wybuchu II Wojny Światowej. Nieocenioną pomocą służył prof. WSG dr. Marek Chamot. Powstał bardzo obszerny materiał, który mógłby być treścią oddzielnego projektu.
Wszystkie informacje zdobyte i opracowane przez młodzież stanowią bardzo źródło wiedzy dla nauczycieli historii i miłośników dziejów naszego miasta. To piękny i mało znany epizod bogatej historii naszego miasta.
Oprócz strony którą właśnie państwo przeglądacie powstał jej odpowiednik pod adresem staryrynek20.bydgoszcz.pl
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania
Wystawę dedykujemy pamięci Andrzeja Mazieca (1948-2015) bydgoskiego fotografa, który swoją twórczością odkrywał Bydgoszcz dla innych.