Przyjazd z Wlk. Brytanii
W 1952 r. 16 lutego Ramczykowscy po otrzymaniu obywatlestwa kanadyjskiego wypływają z Liverpool'u na statku "SAMARIA" do Halifax w Kanadzie.
Osiedlili się w mieście Thunder Bay w prowincji Ontario. Kontunuowali karierę nauczycielską w Squaw Bay, pobliskim rezerwacie Indian z plemienia Ojibwe.
Życie rodzinne w Kanadzie
Historia plemienia
Anishinaabe (tzn. "ludzie z nizin" lub "dobrzy ludzie") są jednym z pierwszych indiańskich ludów w Kanadzie. Prawdopodobnie przywędrowali wzdłóż wybrzeża Ameryki Pn i zamieszkali w okolicach Zatoki Hudsona.
Wywodzi się znich wiele plemion, jednym z dwóch pierwszych są właśnie Ojibway'owie. Około 1400 r. klimat ochłodził się, daltego Anishaabe znowu rozpoczęli wędrówkę. Ojibwe osiedlili się w Krainie Wielkich Jezior zwłaszcza wokól Jeziora Górnego.
Nazwa plemienia oznacza "kurczyć sie przez przypiekanie" i pochodzi od charakterystycznego sposobu wytwarzania odzieży. Utwardzali oni w ogniu szwy na ubraniach, zwłaszcza butach, przez co zaciskały się i marszczyły.
Ojibwe prowadzili półosiadły tryb życia. W porze ciepłej uprawiali kukurydzę i warzywa, a w okresie zimy skupiali się na łowiectwie i rybołóstwie. Nie używali koni ale podczas zimy jeździli psimi zaprzęgami.
Ze względu na dużą ilość jezior plemię wykonywało liczne kanoe, bardzo małe i szybkie łodzie. Głównym materiałem z którego je wykonywali było drewno brzóz.
Bardzo ważne miejsce w ich życiu zajmowała kora brzozowa, ponieważ zapisywali na niej piktogramy religijne i okładali nią swoje namioty (tzw. wigwamy).
Ojibwe obecnie
Ojibway'owie są trzecią najliczniejszą grupą Indian w Ameryce Północnej. W Kanadzie jest ich około 77 tys. i są podzieleni na 125 szczepów. Zamieszkiwana przez nich prowincja Ontario jest najszybciej rozwijającym się regionem Kanady.
Według powszechnego spisu ludności przeprowadzonego w USA w 2000 r. przynależność lub związki genealogiczne z plemieniem zadeklarowało ok. 170 tys. osób.
Ojibwe nadal praktykują swoją kulturę i nauczają języka. Jest on dla nich głównym żródłem ich kultury, dzięki niemu zachowują opowieści przodków, pieśni i nauki dla przyszłych pokoleń. Ich język jest językiem zagrożonym dlatego Ojibwe starają się o łatwy i powszechny dostęp do dorobku swojej kultury.
Materiały potrzebne do nauki ich języka oraz ludowe opowieści możecie znaleźć tutaj:ojibwe.net
Pismo
Odręczna tablica alfabetu sporządzona przez Leonarda Ramczykowskiego oraz pismo obrazkowe z elementarza.
Wpływ na kulturę współczesną
Słowo totem pochodzi z języka ojibwe od słowa ototeman i oznaczało prawdopodobnie "członek plemienia". Stanowiły one symbol rodu i miały odpowiadać za łączność ze swiatem duchowym (przodkami lub duchami opiekuńczymi) co miało ogromne znaczenie, ponieważ medycyna plemienia miała charakter religijny. Indianie wierzyli że wszelkie lekarstwa są darem od bóstw i przodków.
Łapacze snów
Ojibway'owie są również jednym z pierwszych plemion, które zaczęły tworzyć łapacze snów czyli amulety, które wisiały przed wejściem do wigwamu lub nad posłaniem i miały za zadanie nie dopuszczać koszmarów do śniącego.
Wendigo
Do kultury popularnej przeniknęła również przerażająca postać z ich mitologi. Wendigo jest nadnaturalną istotą, która przypomina człowieka lub opętała go. Zamieszkiwała odludzia, najczęściej lasy północy i napadała na wędrowców. Cechują ją kanibalizm, okrucieństwo i nieposkromiony głód. Symbolizowała utratę człowieczeństwa, zmysłów oraz chciwość.
Wizja Wendigo wykonana przez artystę Keith'a Thompsona:
Polski Wódz Indian
Arkadiusz Fiedler - znany podróżnik i autor wielu publikacji, zauroczony Kanadą i Ramczykowskimi wspomniał o nich w swojej ksiazce pt. "I znowu Kusząca Kanada" opisując oboje jako bardzo życzliwych ludzi, którzy jako nieliczni biali naprawdę zdobyli zaufanie Indian:
"Ale w tych dniach najbardziej urzekała mnie tęczowa wizja Ramczykowskich, ludzi o zdumiewającej dobroci. Niedaleko Fortu William w Ontario, gdzie prowadzili szkołę indiańską w rezerwacie Squaw Bay, doznaliśmy w tych paru czerwcowych dniach pobytu u nich tyle ciepła, że już nie mogłem tego później zapomnieć."
Tak faktycznie było. Dzięki oddaniu i otwartości w nauce Indian języka angielskiego, z plemieniem połączyły go niezwykłe przyjacielskie relacje.
W 1963 r. został mianowany Honorowym Wodzem szczepu Ojibway inadano mu imie NINAGATE tzn. "Światło Przewodnie". Jego małżonka Eleonora otrzymała imię KISSISUNG czyli "Małe Słońce'.