Wystawy wirtualne realizowane są w ramach projektu Przywracanie pamięci pokoleń przez sześć szkół w następujących miastach:
- Gorzów Wlkp. – II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
- Jarosław – Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego
- Łańcut – I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
- Mińsk Mazowiecki – Zespół Szkół Ekonomicznych - Liceum Plastyczne im. Elwiro Michała Andriollego
- Toruń – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
- Żabno – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Janusza Pasierba
Zadaniem uczniów, pracujących w małych grupach, jest prowadzenie badań nad wybranymi postaciami, które w jakimś okresie życia związały swe życie z miejscowościami, w których działają szkoły. Efektem końcowym badań jest przedstawienie rezultatów w formie wystawy wirtualnej, opartej na samodzielnie uzyskanych materiałach (dokumentach, fotografiach, wywiadach) pochodzących z różnych źródeł, w tym także prywatnych, wcześniej nie publikowanych.
Zespoły uczniowskie prezentują wyniki swoich badań w indywidualnych wystawach wirtualnych oraz w skondensowanej formie wystawy planszowej, prezentowanej na konferencji. Osoby, którym poświęcono wystawy mają ciekawe, zróżnicowane biografie.
Uczniowie z Gorzowa Wielkopolskiego przygotowali wystawę Życie pędzlem malowane, której bohaterem jest Jan Korcz (1905-1984), malarz i twórca lokalnego środowiska kulturalnego.
Tematem wystawy uczniów z Jarosławia jest "Serce w plecaku", będące bohaterem jednej z najbardziej znanych i popularnych piosenek patriotycznych, której twórcą jest Michał Zieliński (1905-1972). Uczniowie biorący udział w projekcie tak zachwycili się swoim bohaterem, że poza wystawą stworzyli w szkole mural i wraz ze swoimi nauczycielami zachęcają miasto do zainicjowania akcji odgrywania tej pieśni, jako hejnału miasta. Premierowe wykonanie hejnału już nastąpiło w wykonaniu ucznia, uczestnika projektu.
Uczniowie z liceum w Łańcucie prezentują wystawę Matematyka – moja miłość, na której przedstawiają postać nauczyciela ze swojej szkoły Jana Marszała (1906-1980), który nie tylko był znanym szeroko matematykiem, twórcą pierwszych olimpiad matematycznych, ale harcerzem, szachistą i inicjatorem pierwszej spółdzielni mieszkaniowej.
Uczniowie z Mińska Mazowieckiego przedstawiają wystawę Powstaniec, zesłaniec, artysta: Elwiro Michał Andriolli (1836-1893), którego ilustracje można znaleźć w wielu pomnikowych dziełach literatury polskiej. Andriolli jest patronem szkoły i twórcą stylu w architekturze nazwanego świdermajer.
Bohater wystawy uczniów z Torunia o nietypowym imieniu Niganate - "Światło przewodnie" to absolwent ich szkoły Leonard Ramczykowski (1905-1988), który większość swego życia spędził poza krajem. Poznał życie w łagrach syberyjskich, przebył szlak bojowy z Armią Andersa, był nauczycielem w Anglii, na koniec w Kanadzie, gdzie za pracę z dziećmi indiańskimi otrzymał tytuł honorowego wodza Indian i imię Niganate. Ale czas spędzony w szkole toruńskiej tak zaważył na jego życiu, że przepisał jej w testamencie pół miliona złotych na stypendia dla uczniów.
Uczniowie z Żabna, głównie przyszli informatycy, zajęli się postacią ks. Janusza Pasierba (1929-1993), także poety i historyka sztuki i co istotne, patrona Szkoły. Ksiądz Pasierb przebywał w ich miejscowości w czasie wojny, często ją odwiedzał i opisał Żabno w swej książce Skrzyżowanie dróg, które stało się także tytułem wystawy.
W trakcie realizacji projektu uczniowie poznają zasady korzystania z profesjonalnych źródeł internetowych, takich jak regionalne biblioteki cyfrowe, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Kolekcji Prywatnych, Europeana itp. Zapoznają się z zasadami i techniką dygitalizacji dokumentów, które są wykorzystane na wystawie. Robią też, gdy to możliwe, własne zdjęcia, tworzą krótkie filmy. W zależności od postaci są to klipy, wywiady lub sondy. Wystawy wirtualne tworzone są z użyciem oprogramowania MOVIO, zaprojektowanego w ramach europejskiego projektu AthenaPlus, w którym brało udział Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją.
Zadanie rozwija wiele kompetencji, uzdolnień akademickich, zarówno z zakresu przedmiotów humanistycznych, jak i wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych, umożliwia również rozwój zmysłu estetycznego i umiejętności komponowania obrazu.
Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Programu wspierania rozwoju uczniów wybitnie uzdolnionych. Zaproszenie do udziału w projekcie zostało wysłane do ok. trzech tysięcy szkół ponadgimnazjalnych. Realizowany jest przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją z wybranymi sześcioma szkołami. Wszystkie szkoły, które zainteresowane były udziałem, ale ze względów czasowych i finansowych nie mogły wziąć udziału w tej edycji, zachęcamy do obejrzenia zrealizowanych wystaw i przygotowania własnych, atrakcyjnych propozycji, kiedy pojawi się kolejna okazja.