O wystawie

Autorami wystawy jest grupa uczniów klasy 3A w roku szkolnym 2018/2019 Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu w składzie Adam Matuszczak (lider grupy), Jacek Śrama (wicelider grupy), Jan Kowalski, Radosław Lis, Wojciech Rogowski, Jerzy Podwójski, Ryszard Łowigus, Mikołaj Klekowicki, Jakub Dopieralski, Piotr Dopieralski i Wojciech Cynka pod opieką Pana Andrzeja Kaźmierczaka. Powstała ona w ramach projektu Polacy nieprzeciętni dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Bohaterką witryny jest Halina Konopacka - sportsmenka, poetka, malarka, pierwsza polska mistrzyni olimpijska, pierwsza kobieta w historii, która wygrała konkurencję lekkoatletyczną na igrzyskach. Zasłynęła nie tylko jako wybitna lekkoatletka, lecz także jako oddana patriotka: Sport, który uprawiałam od dzieciństwa, dał mi siłę woli i siłę fizyczną, co przydało się w chwili, gdy nastąpił wywóz złota polskiego, żeby nie wpadło w ręce Niemiec. Mój mąż dostał rozkaz wywiezienia tego dziesięciomilionowego złota Banku Polskiego. Było ono pakowane w skrzynkach drewnianych półmetrowych i ustawione na siedzeniach autobusów warszawskich, które były wówczas dwupiętrowe, o ile dobrze pamiętam. Tymi słowami Halina Konopacka rozpoczyna relację z ewakuacji złota Banku Polskiego. Tuż po wybuchu drugiej wojny światowej jako kierowca wyruszyła wraz z mężem, aby ratować dobytek wielu pokoleń Polaków.

Na wstępnie pragniemy złożyć serdecznie podziękowania Towarzystwu Sportowemu Olimpia w Poznaniu za niodpłatne użyczenie sprzętu sportowego i stadionu, do wykonania zdjęć przy tworzeniu podzakładki "Szukamy następców mistrzyni" dostępnej w zakładce "Upamiętnienie" oraz Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu stanowiącemu oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości za nieodpłatne udostępnienie pojazdu i zezwolenie na wykonywanie zdjęć do tworzenia podzakładki "Rekonstrukcja wywou złota" dostępnej w zakładce "Upamiętnienie".

Mamy nadzieję, że ta wystawa przybliży Państwu życiorys tej nieprzeciętnej postaci. Bez wątpienia zasługuje ona na przypomnienie i uczczenie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ku chwale Ojczyzny!